Układ moczowy

Układ moczowy człowieka tworzą nerki, odpowiedzialne za filtrację krwi, moczowody łączące nerki z pęcherzem moczowym, pęcherz moczowy zbierający mocz powstający w wyniku filtracji oraz cewka moczowa wyprowadzająca mocz na zewnątrz.

Uklad

Podstawową funkcją układu moczowego jest wydalanie z organizmu zbędnych substancji i tym samym utrzymanie prawidłowej gospodarki wodnej i elektrolitowej. W układzie moczowym produkowane są także niektóre hormony.

Budowa układu moczowego

Układ moczowy człowieka tworzą nerki, moczowody, pęcherz moczowy oraz cewka moczowa.

Nerki to niewielkie organy o wadze 120-200 g, które są usytuowane poniżej żeber, w dolnej części brzucha. Nerki są odpowiedzialne za filtrację krwi, w wyniku czego powstaje mocz. Przez nerki przepływa ok. 1500 litrów krwi dziennie, z czego powstaje ok. 1,5-2 litry moczu. Jak to możliwe? Każda nerka zbudowana jest z nefronów, które z kolei zbudowane są z ciałka nerkowego oraz kanalika nerkowego. Filtracja krwi odbywa się dwustopniowo: najpierw krew jest filtrowana przez ciałko nerkowe, w wyniku czego powstaje mocz pierwotny. Następnie w kanaliku nerkowym z moczu pierwotnego odzyskiwane są substancje cenne dla organizmu (np. witaminy, sole mineralne oraz częściowo woda). Finalnym produktem filtracji jest mocz ostateczny, który zostaje wydalony.

Moczowody to parzyste przewody łączące nerki z pęcherzem moczowym. Ich długość u człowieka wynosi ok. 27-30 cm. Moczowody są wyścielone błoną śluzową oraz mają dobrze rozwiniętą błonę mięśniową. Posiadają zwężenia w trzech miejscach: na końcach (od strony miedniczki nerkowej oraz pęcherza moczowego), a także w miejscu skrzyżowania z naczyniami biodrowymi. Dzięki zwężeniom, chronią przed cofaniem się moczu do miedniczek nerkowych. U osób z tendencją do kamicy nerkowej w zwężeniach może dojść do odkładania się złogów i tworzenia kamieni moczowych.

Pęcherz moczowy jest narządem, w którym zbiera się mocz ostateczny przed jego wydaleniem. Zbudowany jest z trzech warstw błony mięśniowej, wyściełanych od wewnątrz błoną śluzową. Pojemność pęcherza wynosi około 1 litra (w ciężkich chorobach nawet do 3-4 l), ale w normalnych warunkach opróżniany jest kiedy zbierze się w nim 250-350 ml moczu. Mocz utrzymywany jest w pęcherzu przez ujście wewnętrzne cewki moczowej, znajdujące się w jego dolnej części i prowadzące do cewki moczowej.

Cewka moczowa to krótki przewód, przez który mocz jest wyprowadzany na zewnątrz organizmu. Rozpoczyna się na dnie pęcherza moczowego ujściem wewnętrznym cewki moczowej, a kończy ujściem zewnętrznym. Utrzymanie moczu przez ujście wewnętrzne cewki moczowej jest niezależne od naszej woli, natomiast przez ujście zewnętrzne może być świadomie kontrolowane. Cewka moczowa u kobiet jest dużo krótsza (3-5 cm), niż u mężczyzn (15-20 cm).

Funkcje układu moczowego

Główną funkcją układu moczowego jest wydalanie z organizmu zbędnych substancji, np. mocznika, soli mineralnych (funkcja wydalnicza) i tym samym utrzymanie prawidłowej gospodarki wodnej i elektrolitowej (funkcja regulacyjna). Układ moczowy pełni także funkcję endokrynną, ponieważ w nerkach produkowane są niektóre hormony, np. renina, erytropoetyna, kalcytriol i prostaglandyny.

Pozostałe artykuły

Loading...
Loading...
Loading...

Canephron® tabletki

Podstawowa i uzupełniająca terapia
przeciw infekcjom układu moczowego

Canephron® N krople

Tradycyjny produkt leczniczy roślinny stosowany
w dolegliwościach dolnych dróg moczowych

Zarezerwuj lek w najbliższej aptece i zapłać przy odbiorze lub kup online

Piśmiennictwo:

  1. Ivanov et al. An open label, non-controlled, multicentre, interventional trial to investigate the safety and efficacy of Canephron® N the man agement of uncomplicated urinary tract infections (uUTIs), Clinical Phytoscience (2015) 1:7.
  2. Brenneis et al. (2012). Spasmolytic activity of Canephron® N on the contractility of isolated urinry bladder. 13th International Congress of Ethnopharmacology, Greaz, Austria, Congress Poster.
  3. Ivanov D. et al. Therapeutical effects of Canephron®N in treatment of urinary tract infections in diabetes II patients with metabolic syndrome, Zdorov’ya Ukrainy (17) 2005.

*Charakterystyka Produktu Leczniczego

Skrócona informacja o leku: Canephron®, 18 mg + 18 mg + 18 mg, tabletka drażowana; tabletka zawiera sproszkowane i stabletkowane: ziele tysiącznika; korzeń lubczyku; liście rozmarynu. Produkt złożony. Postać farmaceutyczna: tabletka drażowana. Wskazania terapeutyczne do stosowania: Canephron® jest tradycyjnym produktem leczniczym roślinnym, stosowanym wspomagająco jako leczenie uzupełniające łagodnie przebiegających chorób zapalnych dróg moczowych oraz zapobiegawczo w osadzania się piasku nerkowego. Przeciwwskazania: Nie wolno stosować leku Canephron® w przypadku występowania wrzodów żołądka i nadwrażliwości na substancje czynne, inne rośliny z rodziny selerowatych (np. anyż, koper włoski), anetol (składnik olejków eterycznych np. anyżu lub selera) lub na którekolwiek z substancji pomocniczych tego leku. Leku Canephron® nie wolno stosować w przypadku obrzęków spowodowanych zaburzeniami serca lub nerek i/lub jeśli zmniejszenie ilości przyjmowanych płynów zostało zalecone przez lekarza. Canephron® zawiera około 0,2 g łatwo przyswajalnych węglowodanów.
Canephron® N krople doustne, płyn; 100 ml płynu zawiera wyciąg mieszaniny z ziela tysiącznika; korzenia lubczyku; liści rozmarynu. Produkt złożony; zawiera do 19,5% (V/V) alkoholu. Postać farmaceutyczna: krople doustne, płyn. Wskazania terapeutyczne do stosowania: Tradycyjny produkt leczniczy roślinny stosowany wspomagająco i uzupełniająco w leczeniu dolegliwości łagodnych chorób zapalnych dolnych dróg moczowych oraz jako środek zapobiegawczy i wspomagający leczenie pacjentów z kamicą dróg moczowych lub tendencją do odkładania się piasku nerkowego. Przeciwwskazania: Nie wolno stosować leku Canephron® N w przypadku wrzodów żołądka i nadwrażliwości na substancje czynne, inne rośliny z rodziny selerowatych (np. anyż, koper włoski), anetol (składnik olejków eterycznych np. anyżu lub kopru włoskiego) lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych tego leku. Leku Canephron® N nie wolno stosować w przypadku obrzęków spowodowanych zaburzeniami serca lub nerek i/lub jeśli zmniejszenie ilości przyjmowanych płynów zostało zalecone przez lekarza.
Podmiot odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., Ul. Hrubieszowska 6B, 01 209 Warszawa.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.